انواع دیسک سخت

انواع دیسک سخت

انواع دیسک سخت: با موارد اصلی آشنا شوید!

آیا نیاز به خرید دیسک سخت دارید؟ خوب ، همه ما در زندگی نیازهایی داریم.

آیا در مورد آنچه به آنها احتیاج دارید ، روشن هستید؟ عالی ، از آنجا که شروع می شود.

آیا انتخاب روشنی از انواع دیسک سخت ندارید؟ شاید ما می توانیم سرنخهایی به شما ارائه دهیم ...

انتخاب دیسک های سخت به خصوص به کاربردی که می خواهید از آنها استفاده کنید ، بستگی دارد. ممکن است شما به آنها برای سرورها یا بانکهای داده یا محیطهای با کارایی بالا احتیاج داشته باشید. اما همچنین این امکان وجود دارد که شما فقط از آنها بخواهید که در کامپیوتر خانگی خود Petabytes فیلم طوطی رقص را ذخیره کنید .

در این مقاله قصد داریم با انواع اصلی هارد دیسک موجود در حال حاضر آشنا شویم. بیا بریم!

انواع دیسک سخت. معرفی مختصر

قبل از ورود به اعماق بیشتر باید بگوییم که در واقع هارد دیسک ها به دو دسته HDD و SSD تقسیم می شوند .

هنگام تمایز بین کلاس های هارد دیسک ، بسته به نوع کانکتورهایی که از آنها استفاده می شود ، می توان آنها را نیز تشخیص داد. بنابراین ، ما در مورد روشهایی مانند SATA ، SCSI یا SAS صحبت می کنیم .

در حقیقت ، ما حتی می توانیم از معیارهای دیگری برای طبقه بندی انواع هارد دیسک ، مانند مکان مورد نظر (داخلی یا خارجی) یا حتی آنچه برای آنها استفاده می شود استفاده کنیم ، اما در این مقاله قصد داریم دو مورد اول را حفظ کنیم.

بعد خواهیم دید که هر نوع هارد دیسک از چه چیزی تشکیل شده است. با این حال ، نکته ای که باید در نظر داشته باشید اینست که هم هارددیسک و هم SSD قادر به استفاده از کانکتورهای مختلف هستند.

انواع دیسک سخت: HDD و SSD

دیسک های سخت HDD

ما توسط HDD (هارد دیسک) هارد دیسک های مکانیکی سنتی را می شناسیم که اطلاعات را به صورت مغناطیسی بر روی یک یا چند پلاتر ضبط می کنند. HDD ها از قطعات مکانیکی تشکیل شده اند . آنها اساساً از یک یا چند دیسک سخت تشکیل شده اند که با سرعت بالا (هزاران دور در دقیقه) در اطراف یک محور ، درون یک جعبه می چرخند. در هر دیسک ، یک سر داده های مربوط به هر یک از چهره های خود را خوانده یا ضبط می کند.

به گونه ای که می توانید آن را به سادگی تجسم کنید ، این می تواند چیزی مانند یک تورنت کوچک باشد که درون یک جعبه ذخیره شده است.

HDD ها بیشترین استفاده از دیسک ها در دهه های اخیر بوده اند. مقرون به صرفه تر ، با دوام تر و با ظرفیت های ذخیره سازی روزافزون ، HDD ها برای ده ها سال به عنوان دستگاه ذخیره سازی سلطنت شده اند ، و حتی اگر آنها رقیب سرسختی در SSD ها بودند ، اما هنوز هم مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته اند.

دیسک حالت جامد(SSD)

آنها یک تازگی هستند و هر روز پیروان بیشتری دارند. در واقع ، وقتی ما در مورد SSD ( درایو حالت جامد) صحبت می کنیم ، ما در مورد "هارد دیسک" صحبت نمی کنیم. با این حال ، از آنجا که آنها هدف اصلی خود ، یعنی ذخیره اطلاعات را به اشتراک می گذارند ، آنها اغلب "هارد دیسک" نیز خوانده می شوند.

ساختار دستگاه های SSD ارتباطی با HDD کلاسیک ندارد و هیچ ارتباطی با آنها ندارد ، بنابراین به آنها فقط "هارد دیسک" گفته می شود زیرا به عملکردهای مشابه اختصاص داده شده است. در واقع SSD ها دیسک نیستند و فاقد قطعات مکانیکی هستند. در عوض ، آنها ریز پردازنده مخصوص به خود را دارند (به عنوان "کنترل کننده" نامیده می شود) که وظایف خواندن و نوشتن اطلاعات را به عهده می گیرد و داده ها را در میکروچیپ هایی که دارای حافظه های فلش به هم وصل هستند ، ذخیره می کند.

در چند سال گذشته هارد دیسک های SSD به لطف سرعت بالاتر ، بسیار موفق بوده اند. با این حال ، آنها همچنین برخی از معایب ، از جمله قیمت آنها و ظرفیت ذخیره پایین تر دارند. بنابراین برخی افراد برای اجرای سیستم عامل و استفاده از HDD برای ذخیره سازی داده ، به دنبال راه حل استفاده از هارد SSD هستند.

انواع دیسک سخت با توجه به کانکتورهای آنها

هارد دیسک های سری ATA (SATA)

در نسخه های مختلف آن ، جدیدترین نسخه نسخه III است ، این رایج ترین هارد در رایانه های خانگی است ، اگر شما از طریق لپ تاپ یا کامپیوتر دسک تاپ به این مقاله دسترسی دارید احتمالاً این نوع هارددیسک است که در رایانه شما کار می کند. .

سریال ATA برای انتقال داده از یک اتصال دهنده سریال استفاده می کند و در نسخه III آن به سرعتی حدود 600 مگابیت در ثانیه می رسد.

همانطور که گفتیم ، این اتصالات هارد دیسک هستند که در سالهای اخیر بیشترین محبوبیت را داشته اند. هم قیمت و هم سرعت انتقال داده آنها باعث محبوبیت بسیار زیادی شده است.

دیسک های سخت SCSI یا SAS

این اتصالات هارد دیسک حرفه ای هستند که به طور معمول در محیط های با کارایی بالا یافت می شوند.

آنها معمولاً در RAID نصب شده اند و درون قفسه یا تیغه قرار دارند.

یکی از ویژگی های اصلی آنها این است که آنها بدون نیاز به خاموش کردن رایانه قادر به جایگزین کردن دیسک های مشابه مشابه دیگر (که به عنوان مثال خراب شده اند) جایگزین می کنند و این به خدمات کمک می کند تا بدون وقفه عملکرد خود را ادامه دهند.

بیایید نظارت کنیم!

و اکنون که ما برخی از انواع اصلی دیسک سخت را در آنجا مشاهده کردیم ، چگونه می توان چند دقیقه طول کشید تا چیزی به اندازه مانیتور سیستم کشف شود ؟

سیستم های مانیتورینگ وظیفه نظارت بر سیستم های رایانه ای (سخت افزار ، شبکه ها و ارتباطات ، سیستم های عامل یا برنامه های کاربردی ، به عنوان مثال) را به منظور تجزیه و تحلیل عملکرد و عملکرد آنها و شناسایی و هشدار از خطاهای احتمالی بر عهده دارند.