اندر حکایت کارمندی!

کارمندی!

ازکودکی به خاطردارم اکثر اوقات صحبت از آینده یه جوون میشد،اطرافیان مسیر مستقیمی را توصیف میکردند که در آن درس میخواندیم و آقاپسرها سربازی میرفتند وبعد از آن در ارگانهای دولتی و یا یک شرکت خصوصی، درشرایط ایده آل ، بتناسب رشته تحصیلی خود به عنوان کارمند مشغول به کار میشدند.دراین پست میخواهیم به مزایا و معایب شغل کارمندی بپردازیم.

شاید این جملات برای بسیاری از ما خاطره انگیز باشد ! " فرزندم کارمند که بشوی یک آب باریکه در زندگیت داری" و یا " کارمندی هیچی نداشته باشه ، یه حقوق بخور ونمیر که داره ".

اما چرا همیشه باید در حد بخور و نمیر باقی بمانیم؟!

شغل شریف کارمندی به تناسب شرایطی که مهیا میکند یکسری مزایا دارد که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد و حق مطلب را باید ادا نمود.به عنوان مثال یک کارمند میداند که درانتهای هر ماه با نهایتا چند روز تاخیر در شرایط خاص حقوق مشخصی دارد که میتواند براساس آن برنامه ریزی کندو از این طریق امرار معاش کرده و شرایط خانواده را در حد تقریبا متعادلی نگاه دارد.البته در برخی خانواده ها دیده میشود که زن ومرد دوش به دوش یکدیگرکار میکنند و میتوانند تا حدودی شرایط بهتری را فرآهم آورند.البته تا حدودی بهتر! چرا که اگر همین خانواده صاحب فرزند باشند طبیعتا با توجه به شرایط اقتصادی جهانی، وضعیت تاحدودی از حالت متعادل خارج میشود و دغدغه ها چند برابر.چرا که همین آقا پسر ودختر خانمی که دیروز باید برای دو نفر برنامه ریزی میکردند باید قدوم مبارک نفر سومی را پذیرا باشند که به تناسب رشد سنی در هر محله نیازهای جدیدی دارد و والدین میبایست دایما خود را برای چالش های جدیدی مهیا کنند.

مواردی که عنوان شد به تمامی نمونه بارز یک زندگی واقعی است.اما واقعیتر اینست که در شرایط فعلی برداشتن گام اول برای جوانان خود یک معضل بسیار جدی است.بگذارید قدری فیلم رابه عقب برگردانیم. فرض کنید این خانواده سه نفره ای که مثال بحث ما شدندهنوز تشکیل نشده و آقا پسرو دختر خانم فیلم ما هنوز در دوران جذاب تجرد بسر میبرند و آزاد و رها و فارغ از هر دغدغه ای به دنبال رویای خود میگردند،وهمه چیز عادی است تا زمانی که این دو عزیز در یک لحظه بصورت خیلی اتفاقی یا برنامه ریزی شده چشم در چشم شده و یک دل نه صد دل عاشق یکدیگر میشوند. درست در همینجاست که شاعر عالیقدر میفرماید: " که عشق آسان نمود اول ؛ ولی افتاد مشکل ها ااااااااااااا " .

بله بعد از این که قدری فضای عشق وعاشقی و تب و تاب اولیه کاهش پیدا کرد و فضای عقلانیت منطق بر شرایط حاکم شد؛آقا پسر فیلم رومانتیک ما آرام به یادنیازمندی های زندگی میفتد! مثلا هزینه عقد وعروسی،مهریه،هدایای مربوط به مناسب های خاص، مسکن،هزینه لوازم منزل و .... که ذکر جزییات تک به تک آنها دیگر از حوصله این بحث خارج است.

اما نگران نباشید! دراین سلسله مقالات نمیخواهیم ته دل شما را خالی کنیم.فقط خواستیم برای دفعه یک میلیاردم به واقعیت های امروز جامعه جوان کشور عزیزمان مختصر نگاهی بیندازیم.

خب فیلم تمام شد و برگردیم سر اصل موضوع اگر موافق باشید بصورت تیتروار مزایا و معایب شغل کارمندی را با هم از نظر بگذرانیم:

مزایا:

1. داشتن یک حقوق ماهیانه

2. بهره مندی از امتیاز بیمه

3. جایگاه اجتماعی نسبتاً خوب بنا به فرهنگ حاکم بر جامعه ( درباره درست یا غلط بودن این باور فعلا اظهارنظر نخواهیم کرد)

4. میزان استرس کاری کمتر نسبت مسیر کار آفرینی

5. ساعات مشخص کاری

6. امکان جابجایی از بخشی به بخش دیگر

معایب:

1. روند کند افزایش حقوق

2. درآمد پایین نسبت به مشاغل آزاد دیگر

3. آزادی عمل کم

4. امکان توزیع ناعادلانه کار بین افراد

5. امکان بروز تضاد بین همکاران

6. بروز پدیده روزمَرگی (روزمرگی را با روزمَرگی اشتباه نگیرید)

7. امکان بروز افسردگی

8. امکان دلسردی در صورت تقسیم ناعادلانه پاداش

9. عدم امکان بروزآوری دانش در در برخی از انواع کارمندی

10. ترس از عدم تمدید قرارداد ویا تعدیل نیرو

11. عدم تجربه مهارتهای خلاقانه جدید و کاهش خلاقیت افراد در برخی از انواع کارمندی به علت یکنواختی محیط

خب همانطور که شاهد هستید در اینجا به برخی از مزایا و معایب شغل کارمندی پرداختیم، البته درج این نکته خالی از لطف نیست که به هیچ عنوان قصد بی احترامی به هیچ کارمند عزیزی را نداریم، بلکه اگر قدری منصفانه تر به موارد یاد شده نگاهی بیندازیم هدف ما تعریف نوع خاصی از کارمندی است که شاید برای همه خوانندگان عزیز یادآور خاطراتی باشد که ناگفته ، منظور پرواضح خواهد بود.

دوستان تا مقاله بعدی شما را به خداوند بزرگ میسپارم

خدا نگهدار!!!
خدا نگهدار!!!دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *