اقتدار تیم ملی فوتبال ایران

بازيهاي مقدماتي جام جهاني با صدر نشيني مقتدرانه تيم ملي ايران به پايان رسيد و تيم ايران توانست با اقتدار کامل و آنطور که در شان نام ايران است به مرحله بعد راه يابد. 

ايران در گروه خود با تيم هاي ترکمنستان، گوام، هند و عمان هم گروه بود.  اگرچه هدف اصلي کيروش و تيمش راهيابي به مرحله بعد انتخابي جام جهاني بود ولي <** ادامه مطلب... **>در پس اين هدف مهم اهداف ديگري نيز پنهان شده بود. کيروش در پروسه اي تقريبا يک ساله که در نهايت منجر به اين صعود شد بازيکنان زيادي را به تيم ملي فرا خواند و از آنها در ترکيب تيم ملي استفاده کرد. اين بازيکنان عمدتا بازيکنان جوان و آينده داري بودند که داراي استعداد و پتانسيل بالايي بودند. اين بازيکنان توانسته بودند در ليگ ايران درخشش داشته باشند و توجه کادر فني را به خود جلب کنند. اما آنها نياز به کسب تجربه در تيم ملي داشتند  تجربه‌اي که تنها با  انجام بازيهاي بين‌المللي ميتوانستند کسب کنند. کيروش به خوبي مي دانست که بازيهاي حساسي مانند بازي با ژاپن، کره، استراليا، امارات، عربستا ن و قطر نميتواند بازي مناسبي براي اين بازيکنان جوان باشد در نتيجه بازيهاي سبک تري را براي دادن تجربه به اين بازيکنان انتخاب کرد. اگرچه در بازيهاي ابتدايي تيم جوان اما پر انگيزه ايران نتايج چندان مطلوبي نگرفت(مانند تساوي مقابل ترکمنستان) اما در ادامه و آخر کار موفق شد با کسب امتياز خوب در صدر جدول قرار بگيرد. چيزي که از تيم ملي فوتبال ايران انتظار داريم. جوانان تيم ملي که پشتوانه تيم ملي هستند با استراتژي هدف‌مند کادر فني تيم ملي حالا هم اعتماد به نفس بيشتري دارند و هم تجربه بيشتري و ميتوان در بازيهاي سخت تر نيز به آنها تکيه کرد. باتجربه هاي تيم نيز کمتر از گذشته حاشيه امنيت دارند و اکنون رقباي سر سختي را در کنار خود احساس مي کنند که از نيروي جواني و انگيزه فراوان بهره مي برند. 

هدف ديگر کيروش بکارگيري تاکتيک هاي گروهي بر اساس توانائي بازيکنان جوانش بود. کيروش در اين بازيها از بازيکنان باتجربه تر خود بيشتر در ميانه ميدان استفاده کرد مثلا آندو که پست  تخصصي اش هافبک دفاعي است و دژاگه را از هافبک مهاجم به ميانه ميدان متمايل کرد تا در نقش يک بازي ساز و رهبر خط مياني ظاهر شود . تيم ملي ايران در دو جناح راست و چپ داراي بازيکناني است که توانايي نفوذ و سانتر از جناحين را دارا مي باشند رضاييان و جهان بخش از راست،  حاج صفي و اميري از چپ قابليت اين را دارند که پا به توپ حرکت کرده و توپ را روي سر مهاجمان سانتر کنند و البته اين سانترها زماني موثر است که بازيکنان سر زني در نوک خط حمله داشته باشيم. آزمون و طارمي که هر دو از قدرت سر زني قابل توجهي برخوردار هستند،  مي توانند اين تاکتيک  را براي ايران تکميل کنند . در دو بازي اخير مقابل هند و عمان تيم ملي دو نمايش متفاوت را به لحاظ چيدمان بازيکنان به نمايش گذاشت اما در هر دو بازي استراتژي نسبتا يکساني داشت. در  بازي با هند تيم ايران با سيستم 4_4_2 به ميدان رفت . در اين سيستم که هافبک ها بصورت خطي جا گيري کرده بودند ، به ترتيب از چپ اميري، عزت اللهي، ابراهيمي وجهان بخش حضور داشتند. در واقع بالهاي کناري يعني اميري و جهان بخش وظيفه داشتند توپ را از جناحين به 18قدم حريف ارسال کنند که آنجا طارمي و آزمون حضور داشتند. اين سانترها صرفا براي استفاده از ضربات سر نبود بلکه بازيکنان شوت زن ايران مثل ابراهيمي و عزت اللهي نيز پشت 18قدم ظاهر ميشدند و از ضربات راه دور خود استفاده مي کردند. تاکتيک ضربات ايستگاهي نيز  مانند هميشه در دستور کار بازيکنان کيروش بود. در بازي با عمان که بازي نسبتا سخت تري نسبت به بازي با هند بود کيروش سيستم 4-2-3-1 را براي تيمش برگزيد تنها تغيير در خط حمله بيرون گذاشتن طارمي و حضور دژاگه بود. دژاگه وظيفه داشت زمان حمله به خط حمله اضافه شود و در زمان دفاع به عقب برگردد . احتمالا کيروش بدين وسيله به دنبال اين بود که کمربند خط دفاعي تيمش را محکم تر کند. اين تفکر با توجه به نتايجي که تيم ملي در مقابل عمان در ده سال گذشته گرفته بود منطقي به نظر ميرسيد همچنين نبايد فراموش کنيم که تيم عمان در سالهاي اخير پيشرفت قابل توجهي داشته است.  اما استراتژي تيم ايران در اين بازي نيز برپايه حرکات هافبک مهاجمان از جناحين وارسالهايشان به منظور استفاده از قدرت سرزني سردار آزمون بود وهمان تاکتيک هايي که در مقابل هند انجام ميشد ، در مقابل عمان نيز دنبال شد. و در نهايت تيم ايران روي  دو ضربه ايستگاهي و البته قدرت سرزني آزمون به گل هاي برتري دست يافت.  درحرکات دفاعي وتيمي نيز تيم ايران روز موفقي را پشت سر گذاشت و تيم عمان بدون موقعيت گل بازي را به پايان برد همان تيمي که گربه سياه ايران لقب گرفته بود و ايران مدتها بود که در مقابل اين تيم به پيروزي نرسيده بود. اين مهم به خوبي نشان مي دهد که تيم  عمان تيم ضعيفي نبوده،  بلکه بازي خوب و حساب شده تيم ملي ايران به آنها فرصت عرض اندام نداد.  در نيمه دوم تيم عمان دوندگي قابل توجهي را از خود نشان داد وسعي کرد با انجام پرس بازيکنان ايران را تحت تاثير قرار دهد ولي بازي منطقي بازيکنان ايران به آنها اجازه نداد حتي يک خطر 50 درصدي روي دروازه ايران ايجاد کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *