اصول اولیه شرکات در استارتاپ ها

شروع کسب‌وکار جدید به صورت شراکتی خوبی‌ها و بدی‌های خاص خودشو داره، اما اگه مسائل اصلی و پایه‌ای رو همون اول روشن و واضح توضیح ندید و تکلیفشون معلوم نشه ممکنه باعث ایجاد مشکلات جدی برای کسب‌وکار تون یا حتی از هم پاشیدن اون بشه.

برای همین امروز 3تا از مهمترین نکاتی که به نظرم مهمتر بودن رو اینجا می نویسم. امیدوارم که مفید باشه.

1.نقش‌ها و مسئولیت‌ها
یک کسب‌وکار دارای بخش‌هایی مثل فروش، بازاریابی، فناوری، مدیریت، مسائل حقوقی، حسابداری و …. هست، هر کدام از این بخش‌ها دارای مسئولیت‌ها و شرح وظایف خودشون هستن پس هرکدام از اعضا باید مسئولیت یکی از این بخش‌ها رو به عهده بگیره، که در این زمینه باید به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

  • هر نقشی، فردی که بیشترین شایستگی رو در زمینه ی مورد نظر داره، شروع همکاری صورت بگیرد.
  • حجم کار، عادلانه و نه مساوی، بین افراد تقسیم بشه.
  • برای جلوگیری از دوباره‌کاری، مسئولیت‌ها کاملا تفکیک شده باشه.

2.سرمایه‌گذاری و تخصیص سود

اکثر کسب‌وکار‌ها از ابتدا نمی‌تونن بدون سرمایه، رو پای خودشون بایستن اما حتی در این صورت هم شروع کار با مقدار کمی سرمایه برای بازاریابی، تبلیغات یا روابط عمومی، بهترین گزینه است.

راه‌اندازی کسب‌وکار به خودی خود هزینه بره و هزینه‌های تجهیزات، بررسی سالانه امور مالی، هزینه‌های احتمالی حقوقی، هزینه‌های دفتری و … هم به اون اضافه خواهد شد.

همینطور باید به فکر نسبتی معقول بین سرمایه‌گذاری‌ها و تخصیص سود حاصل بود.

3.راهبرد طولانی‌مدت
از مهم‌ترین مشکلات ناشی از خروج یکی از شرکا در میانه‌ی راه برای یک کسب‌وکار در حال رشد، از بین رفتن هماهنگی بین اهداف کوتاه‌مدت، فرصت‌ها و نقشه‌ی راه بلندمدته. این موضوع به همراه توافقات کسب‌وکاری مشمول آن، معمولا در طرح کسب‌وکار پیش‌بینی میشه اما استارت‌آپ‌ها این کار رو فراموش می‌کنن.

برای خرج درآمدهای اولیه شرکت که معمولا به سختی هم بدست میان، باید همه شرکا روی یک چشم انداز بلندمدت توافق کنن.

امیدوارم مطالب این مقاله بهتون کمک کنه تا  از شروع همکاری و یا شروع یک استارتاپ پایه‌های کسب‌وکارتون رو هرچه محکم‌تر در زمین فرو کنین و با قدرت وارد بازار بشید.درضمن اگه برای شروع کسب و کارتون سوالی داشتید پیشنهاد می کنم یه سر به بیزباز بزنید.قطعا به دیدتون می خوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *