از کجا به کجا؟! : سه گامی که هر کسب و کار نوپایی باید بردارد

بعد از پیدا کردن یک ایده مناسب ( از نظر ما!) برای راه‌اندازی یک کسب و کار لازمه که بدونیم مسیری که پیش رو داریم چه مراحلی داره. طبق یک دسته‌بندی کلی هر کسب و کار نوپا برای تبدیل به یک شرکت بزرگ ۳ مرحله کلی زیر رو باید طی کنه:

سه گامی که هر کسب و کار نوپایی باید بردارد
سه گامی که هر کسب و کار نوپایی باید بردارد


۱. جستجو

در گام اول هر کسب و کار نوپایی باید به دنبال یک مدل کسب و کار (‌ یک ایده!) تکرار‌پذیر و مقیاس‌پذیر باشه. طبیعیه که این فرآیند بارها و بارها تکرار می‌شه تا به مدل کسب و کاری برسیم که بین محصول و بازار هدفش تناسب وجود داشته باشه. (‌یعنی چیزی که ما تولید می‌کنیم و کسی که از ما خرید می‌کنه با هم متناسب باشند.)

برای به پایان رسوندن این مرحله دونستن چند تا نکته ضروری به نظر می‌رسه:

     1. شما باید یک کانال فروش پیدا کرده باشید که هم هزینه‌ای منطقی و درک‌شده داشته باشه و هم مشتری حاضر به استفاده از اون کانال باشه!
     2. میزان فروش یا جذب مشتری پیدا کرده باشید که بدون نیاز به تلاش عجیب و غریب ( حماسی!) بنیان‌گذاران جریان داشته باشه. یعنی به کمک نیروهای فروش (‌مثل استفاده از شبکه‌های فروش و …) خودش کار کنه و نیاز به تلاش بی‌وقفه شما نداشته باشه!
     3. میزان جذب و فعال‌سازی مشتری رو تا حداقل ۱۸ ماه پیش‌رو پیش‌بینی کرده باشید!

بیشتر کسب و کارهای نوپا در این مرحله با تعداد نیروی کمتر از ۴۰ نفر کار می‌کنند و سرمایه‌ای که جذب می‌کنند یا بذری است و یا سری A. البته یادمون باشه خیلی از کسب و کارهای نوپا تو این مرحله شکست می‌خورند و به تاریخ می‌پیوندند.

۲. ساخت

در این مرحله کسب و کارهای نوپا به دنبال افزایش تعداد مشتریان، کاربران و … خود می‌باشند که دو نتیجه زیر را به دنبال داره:

     1. رسیدن به جریان مالی مثبت ( جایی که بیشتر از این که هزینه کنی پول در میاری)
     2. تولید کاربرانی که با سرعت بالا برای شما تولید پول می‌کنند.

متاسفانه در این مرحله به علت نیاز به افزایش اندازه سازمان ( از ۴۰ نفر تا حدود ۱۷۵ نفر) کسب و کارها دیگه امکان دادن آزادی عمل و از دست دادن زمان را در سازمان ندارند و باید قواعد رسمی‌تری در حوزه‌های مختلف مثل منابع انسانی، اداری، پشتیبانی و … برای جلوگیری از بحران کنترل، تدوین کنند.

سرمایه‌گذاری تو این مرحله به سری C و D می‌رسه که توسط سرمایه‌گذاران خطرپذیر انجام می‌شه معمولا.

۳. رشد

در مرحله آخر هم دیگه کسب و کارهای نوپا به یک جریان درآمدی مناسب دست پیدا کرده‌اند ( عرضه اولیه سهام، خرید یا ادغام توسط یک شرکت بزرگ‌تر) و با یک سری فرآیند تکراری در حال رشد هستند. یکی از مهم‌ترین داشته‌های کسب و کارهای نوپا در این مرحله مجموعه کاملی از شاخص‌های کلیدی عملکرد ( KPI) هست که به صورت مداوم و مستمر در حال بررسیه.

به طور کلی به نظر می‌رسه که علاقه‌مندان به کارآفرینی باید حواسشون باشه که این مسیر نیاز به مشورت، استفاده از ابزار خوب ( مناسب و متناسب)، انتخاب یک تیم خوب و یک‌دست و … داره. یادمون نره که مسیر کارآفرینی بالا و پایین زیاد داره و چیزی که مهمه اینه که ناامید نشیم و حواسمون به گام‌هایی که باید طی کنیم تا یک شرکت بزرگ و درست و حسابی بشیم باشه!

امیدوارم که این نوشته هم مفید باشه براتون! ان شاء الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *