اختلالات اضطرابی در کودکان


اختلالات اضطرابی در کودکان

همه کودکان هر از گاهی دچار ترس و واهمه می‌شوند. آن‌ها نیز مانند بزرگسالان دچار اضطراب می‌شوند،‌ حال این ترس شاید از هیولای در کمد باشد یا امتحان آخر هفته و یا انتخاب شدن برای تیم فوتبال.

اما گاهی این اضطراب از حد طبیعی هر روزه‌ی خود رد می‌شود و تبدیل به اختلالی می‌شود که مانع فعالیت‌های روزانه‌ی آن‌ها می‌گردد. حتی می‌تواند لذت واقعی زندگی را از آن‌ها دریغ کند.

حال چگونه می‌توان تشخیص داد که اضطراب کودک شما چیزی فراتر از نگرانی‌های روزمره است؟ چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:

  • آیا فرزندم نگرانی و یا اضطراب خود را هر روز و در طول هفته بروز می‌دهد؟
  • آیا هنگام شب،‌ در به خواب رفتن مشکل دارد؟ اگر اطمینان ندارید (چون ممکن است به شما نگوید)،‌ آیا در طول روز اغلب متوجه خواب‌آلودگی یا خستگی فرزندتان می‌شوید؟
  • آیا او در تمرکز کردن مشکل دارد؟
  • آیا اکثر اوقات او به سرعت عصبانی می‌شود و از کوره در می‌رود؟

چندین نوع مختلف اختلال اضطراب وجود دارد که متوجه کودکان است. رایج ترین آن‌ها عبارتند از:

اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

کودکان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر نسبت به موارد زیادی نگرانی بروز می‌دهند، مانند: مدرسه، سلامت و امنیت خود، سلامت اعضای خانواده و دوستان، پول و امنیت اعضای خانواده. این لیست می‌تواند همچنان ادامه پیدا کند. کودک مبتلا به اختلال فراگیر، ممکن است همیشه بدترین حالت ممکن را در ذهن خود تصور کند.

کودکان مبتلا به این اختلال، ممکن است به دلیل این نگرانی‌ها، دچار علائم فیزیکی مانند سردرد و دل‌درد شوند. ممکن است کودک شما خود را از بقیه دور نگه دارد، از مدرسه و دوستان خود بپرهیزد،‌ زیرا نگرانی‌های او بیش از اندازه او را آزار می‌دهند.

...

منبع: مجله سلامتی پلاس ماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *