آیا ورزش میتواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند؟

تاثیر ورزش بر مغز

محققین 100 سالمند بین 65 تا 89 سال را تحت نظر قرار دادند و از آنها اسکن مغزی گرفتند. تمرکز آنها بر روی قسمت hippocampusمغز بود. هیپوکامپوس قسمتی از مغز است که به شکل کله اسب می باشد و مرکز حافظه و تفکر است و یکی از اولین قسمت های مغز است که در بیماری آلزایمر تحت تاثیر قرار می گیرد.

از این افراد ازسابقه فامیلی آنها در مورد بیماری آلزایمر پرسش میشد و تست ژن APOE-E4 که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد گرفته شد. علاوه برآن، داوطلبان این تحقیق به پرسش هایی در مورد این که در هفته چند بار ورزش می کنند پاسخ دادند.

کسانی که خیلی کم ورزش می کردند یا کسانی که دو روز یا کمتر به فعالیت های سبک مثل پیاده روی یا کارهای روزمره خانه می پرداختند سست و بی حال بودند. کسانی که سه روز در هفته یا بیشتر به فعالیت های سخت تر می پرداختند از نظر جسمانی فعال تر بودند. فعالیت های سخت مثل: پیاده روی تند، پریدن یا شنا کردن به مدت 15 تا 30 دقیقه یا بیشتر، انجام کارهای نسبتا سخت حداقل به مدت 45 دقیقه، یا ورزش هایی مثل هند بال یا تنیس به مدت یک ساعت یا بیشتر.

پس از 18 ماه، مجددا اسکن مغزی گرفتند: آن هایی که غیر فعال بودند و کسانی که دارای ژن APOE-4 بودند شدیدا در معرض خطرابتلا به الزایمر قرار داشتند،هیپوکامپوس آن ها 3٪ کوچکتر شده بود. کوچک شدن هیپوکامپوس نشانه این است که ممکن است زوال مغزی ایجاد شده باشد و فرد به سمت ابتلا به آلزایمرکشیده شود.

در حالی که، در بین کسانی که دارای ژن APOE-E4 بودند اما از نظر فیزیکی افرادی فعال بودند، کوچک شدن هیپوکامپوس مشاهده نمی شد.

پس فعالیت های فیزیکی خصوصا برای افرادی که سابقه فامیلی دارند بسیار موثر است. همچنین در بین کسانی که حامل ژن APOE-E4 بودند، آن دسته که از نظر فیزیکی فعال بودند بتا آمیلوید (beta-amyloid) کمتری در مغزشان به وجود آمده بود. (بتا آمیلوید پروتئین خطرناکی است که نشانه بیماری آلزایمر است). و دیگر اینکه سالمندانی که از نظر فیزیکی فعال بودند نسبت به همسالانشان که کم تحرک بودند در تست های حافظه نمرات بالا تری داشتند.

ورزش باعث کاهش التهاب می شود، باعث روند افزایش میزان تشکیل سلول های جدید می شود، باعث جریان خون سالم در بدن می گردد و از ایجاد بتا- آمیلوید جلوگیری می نماید، که همه این عوامل به کارایی مغز کمک می کند.

جدید ترین تحقیقات در مورد چگونگی تاثیر ورزش بربیماری آلزایمر:

براساس تحقیقات، ورزش منظم تا میزان 50٪ خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. ورزش با تحریک قابلیت مغز برای حفظ محفوظات قدیم و جدید در حافظه، در مقابل بیماری آلزایمر و دیگر انواع دمانس به شما می کند.

آیا ورزش می تواند علائم ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد؟

تحقیقات نشان داده است افرادی که فعال هستند و ورزش می کنند کمتر دچار زوال عقل می شوند و احتمال خطر کمتری برای ابتلا به آلزایمر در آنها وجود دارد.

رابطه بین ورزش و بیماری آلزایمر

چشم انداز اکثر تحقیقات ثابت کرده اند که عدم تحرک جسمی یکی از رایج ترین عوامل پیشگیری از خطراتیست که احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را بالا میبرد و افزایش میزان فعالیت های فیزیکی در راستای کاهش خطر پیشرفت این بیماریست.

به نظر می رسد ورزش بدنی در بهبود برخی از علائم عصبی روانی ، خصوصاً عملکرد شناختی (cognitive function) که برمیگردد به توانائیهای ذهنی: مثل یاد گرفتن، فکر کردن، استدلال، به خاطر آوردن، حل مسائل، تصمیم گیری و توجه داشتن، مؤثر است.

در مقایسه با داروها ، ثابت شده است که ورزش عوارض جانبی و کارائی بهتری دارد.

ادامه دارد.... در صورت تمایل دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *