آنچه درباره فیشورسیلنت و پیشگیری از پوسیدگی دندانی باید بدانیم

فیشورسیلنت یا شیارپوش، یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده دندان ‌ها است که با پوشاندن فرورفتگی های عمیق دندان انجام می شود.

انجام فیشورسیلنت علاوه بر حفظ ساختار دندان، از تخریب سریع دندان های تازه رویش یافته ممانعت می کند و کودک را از انجام درمان های پیچیده تر بعدی که نیازمند هزینه بیشتر نیز هستند رهایی می بخشد. قرار دادن ماده فیشورسیلنت هم بر روی دندان های دائمی و هم دندان های شیری قابل انجام است.

فیشورسیلنت چگونه انجام می شود؟

انجام فیشورسیلنت بدون درد است و نیاز به تزریق ماده بی‌حسی ندارد. این روش بدون تراش دندان انجام می‌شود. دندانپزشک برای انجام فیشورسیلنت پس از تمیز کردن دندان، ماده همرنگ دندان را روی شیارهای سطح جونده دندان قرار می دهد. به این ترتیب از عمق فرو رفتگی های روی سطح جونده دندان می کاهد و تمیز کردن دندان به وسیله مسواک آسان تر می شود و از پوسیدگی زودهنگام این سطوح در اثر گیر کردن مواد غذایی و فعالیت میکروب های پوسیدگی زا جلوگیری می ‌شود. مدت زمان انجام فیشورسیلنت کوتاه است و بلافاصله پس از انجام، کودک می ‌تواند غذا بخورد و مسواک بزند. فیشورسیلنت ‌ها می‌ توانند سال‌ های زیادی بر روی دندان باقی بمانند. همکاری کودک برای انجام فیشورسیلنت لازم است. در صورت نداشتن توانایی کودک برای همکاری، درمان باید تا زمان همکار شدن او به تعویق افتد.

دندان های دایمی تازه رویش یافته بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. از طرف دیگر دقت و مهارت کمتر کودک در مسواک زدن نیز او را در خطر پوسیدگی دندانی بیشتری قرار می دهد. توصیه می شود به ویژه در کودکانی که با خطر پوسیدگی بیشتری مواجهند، دندان های آسیای دایمی به محض رویش فیشورسیلنت شوند. نخستین دندان آسیای دایمی در حدود سن ۶ سالگی رویش می یابد. امکان پوسیدگی این دندان بسیار بیشتر از سایر دندان های دائمی است. چون رویش دندان آسیای اول دائمی با افتادن هیچیک از دندان های شیری همراه نیست، بسیاری از والدین حتی متوجه رویش این دندان مهم در دهان کودکانشان نمی ‌شوند و تصور می ‌کنند این دندان هم یکی از دندان های شیری است و پوسیدگی آن را جدی نمی گیرند. به همین خاطر اغلب این دندان خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن دچار پوسیدگی می‌شود.

توصیه می شود هر ۶ ماه یک بار برای بررسی دندانی که فیشورسیلنت بر روی آن انجام شده است به دندانپزشک مراجعه کنیم تا در صورت نیاز، اصلاح و یا دوباره فیشورسیلنت شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *