آموزش مجازی؛ چقدر درس می خوانیم؟

با گذشت بیش از 2 ماه از شروع شیوع عمومی ویروس کرونا که تعطیلی دانشگاه‌ها را در پی داشت، آموزش مجازی کلاس‌های دانشگاه و به تبع آن دانشکده، آغاز شد. با توجه به درخواست رسمی دانشگاه از اساتید، برای پیشبرد دروس، برخی اساتید با توجه به راهبردهای پیشنهادی معاونت آموزشی دانشگاه، از تاریخ 10 اسفند، تدریس مجازی را در قالب روش‌های مختلف شروع کردند. با توجه به آمار گردآوری شده توسط کمیته آموزش شورای صنفی دانشکده عمران، از 66 درس ارائه شده در دوره کارشناسی ترم جاری، وضعیت 56 درس پایش شد؛ که از این میان، 46 درس، آموزش خود را از اواسط اسفند ماه آغاز کردند. با توجه به آمار موجود، محبوب‌ترین شیوه تدریس در بین اساتید، ارسال جزوه و صوت توضیحات برای دانشجویان بوده است.

در نمودارهای زیر می‌توان درصد استفاده از هر یک از شیوه‌های تدریس، توسط اساتید دوره کارشناسی را مشاهده کرد.


  • نظر‌سنجی کردیم!

شورای صنفی دانشکده، در واپسین روزهای تعطیلات عیدانه، اقدام به برگزاری نظرسنجی اینترنتی از طریق کانال شورای صنفی کرد؛ تا باتوجه به بازخوردهای دریافتی از دانشجویان نسبت به وضعیت آموزش مجازی دروس تا قبل از عید، شروع به پیگیری و تلاش برای بهبود وضعیت ارائه دروس مختلف در سال جدید کند.

از این نظرسنجی که با مشارکت 100 دانشجو همراه بود، نتایج قابل توجهی گرفته شد که در زیر، به بررسی برخی از آنهامی‌پردازیم.

بهترین وضعیت تدریس مجازی، در بین دروس ارائه شده این ترم، به ترتیب برای دروس زیر می‌باشد:

- هر 3 درس مذکور درس توسط اعضای هیئت علمی ارائه می‌شوند.

- از این 3 درس، 2 درس برای دوره تحصیلات تکمیلی و 1 درس برای دوره کارشناسی است.

با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده توسط شورای صنفی، میزان نارضایتی کلی نسبت به نحوه ارائه دروس، چیزی درحدود 28 درصد برآورد می‌شود؛ که دراین بین میزان نارضایتی از وضعیت دروس دوره کارشناسی ارشد، حدود 25 درصد و نارضایتی دانشجویان دوره کارشناسی، حدود 30 درصد می‌باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که بیشتر این نارضایتی‌ها متوجه اساتید مدعو و وضعیت دروس ارائه شده توسط آنهاست؛ چرا که حدود نیمی از دانشجویان این دروس، از وضع تدریس مجازی اساتید مدعو ناراضی هستند.


  • تصویب کردند!

با ادامه‌دار شدن تعطیلی دانشگاه‌ها در سال 99 ،معاونت آموزشی دانشگاه، اقدام به تعیین ضوابط جدید و سختگیرانه‌تری برای ادامه آموزش مجازی در سال جدید کرد؛ از جمله این مقررات می‌توان به حذف روش‌های ارسال جزوه، صوت و اسلاید برای پیش‌برد دروس اشاره کرد. همچنین، آن دسته از اساتیدی که مبادرت به ارسال ویدیوهای آموزشی می‌کردند نیز، درسال جدید ملزوم به استفاده از سامانه آموزش مجازی دانشگاه برای رفع اشکال دروس خود شدند.

به این ترتیب، با گذشت 3 هفته از سال جدید، به تدریج همه اساتید شروع به استفاده از سامانه آموزش‌های مجازی کردند و میزان استفاده از سایر روش‌ها به حداقل رسید.

در نمودارهای زیر می‌توان روند استفاده اساتید، در 95 درس از 110 درس ارائه شده دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، در ترم جاری را شاهد بود؛ که پس از حذف دروس عملی مانند آزمایشگاه‌ها از 110 درس ارائه شده، نمودارها تقریبا آمار تمامی دروس را شامل می‌شوند. با توجه به اینکه اساتیدی که ویدیوهای آموزشی ارسال می‌کردند نیز، از سامانه‌های آنلاین برای رفع اشکال بهره می‌بردند، در نمودارهای زیر ارسال ویدیو آموزشی، در طبقه‌بندی‌ها با Vclassو Skype ادغام شده است.

در انتها، لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند مشکلات آموزشی خود را از طریق شورای صنفی به اطلاع معاونت آموزشی دانشکده برسانند تا پیگیری‌های لازم توسط ایشان انجام پذیرد.

برای برقراری ارتباط با کمیته آموزش شورای صنفی، کافیست به ID تلگرامی BahareKhajepour@ پیام داده و یا از طریق آدرس ایمیل زیر با ما ارتباط برقرار کنید.

sharifsenficie@gmail.com

با تشکر از تمام دانشجویان و اساتیدی که شورای صنفی را برای دستیابی و کمک به جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز، همراهی نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *